هشت نکته‌ای که دربارۀ مسجد الاقصی نمی‌دانستید

[ad_1]

در اینجا به هشت نکتۀ جالب دربارۀ این مسجد می‌پردازیم که بسیاری از آن بی‌اطّلاعند:

1. در نقطه‌ای که ما به عنوان مسجدالاقصی می‌شناسیم تنها یک مسجد وجود ندارد، بلکه چندین مسجد در این مکان واقع شده است.


مسجدالاقصی اصلی در منتهی‌الیه جنوبی این تصویر واقع شده که نام دیگر آن مسجد قِبلی است، چراکه از باقی مساجد به قبله نزدیک‌تر است. کلّ این محوّطۀ تپّه‌مانند مسجد‌الاقصی نام دارد و گاهی حرم‌الشریف هم به آن گفته می‌شود. اما مساجد دیگری نیز در این مجموعه وجود دارند؛ از جمله مسجد براق، مسجد مروانی و غیره.

2. این مکان مدفن بسیاری از پیامبران و اصحاب پیامبران است. برای مثال به احتمال زیاد حضرت سلیمان علیه‌السّلام در این مکان دفن شده است، چراکه پیامبران همیشه در همانجایی دفن می‌شوند که از دنیا می‌روند.

3. در یک دوره که رومی‌ها شهر را به اشغال خود درآورده بودند و یهودیان اجازۀ زندگی در بیت‌المقدس را نداشتند، از محوطۀ مسجد به عنوان زباله‌دانی استفاده می‌شد.

4. ابوحامد غزالی، عالم بزرگ اسلام مدّتی در مسجدالاقصی زندگی می‌کرد و کتاب «احیاء علوم الدین» را در همین دوره در مسجد تألیف کرد.

5. وقتی در جنگ صلیبی اول، صلیبیون اورشلیم را اشغال کردند، اکثر مسلمانان شهر در مسجدالاقصی جمع شده بودند. صلیبیون حدود هفتاد هزار تن از مسلمانان را قتل‌عام کردند و سپس مسجد قبلی را به کاخ، قبة‌الصّخره را به کلیسا و اتاق‌های زیرزمین را به اصطبل تبدیل کردند. مسلمانانی که از قتل‌عام جان سالم به در برده بودند نیز یک‌به‌یک بر روی صلیبی که وسط مسجد علم شده بود به صلیب کشیده شدند.

6. نورالدین زنگی منبر زیبا و خارق‌العاده‌ای در مسجدالاقصی نصب کرد که در طول تاریخ از بین رفت.

7. قبة‌الصخره در گذشته ظاهری بسیار متفاوت داشت و گنبد آن چوبی بود.

8. در سال 1967 بیت‌المقدس برای سومین بار از دست مسلمانان خارج شد و تحت‌کنترل اسرائیل قرار گرفت. در سال 1969 یک صهیونیست استرالیایی منبر نورالدین و مسجد قبلی را به آتش کشید.

و از آن زمان تا به امروز اهانت‌ها به ساحت این مسجد همچنان ادامه دارد؛ از جمله حفّاری‌هایی که در زیر محوطۀ مسجد انجام می‌شود و تهدیدهای هر روزه مبنی بر بازسازی معبد قدیمی صورت می‌گیرد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *